Izjava o skladnosti je v novi Uredbi o embalaži in odpadni embalaži (Uradni list RS, št. 54/21 in 208/21) opredeljena v 12. členu, v katerem je navedeno, da proizvajalec embalaže in pridobitelj embalaže dokazujeta izpolnjevanje zahtev iz 8. do 11. člena te uredbe za proizvedeno oziroma uvoženo embalažo z izjavo o skladnosti embalaže.
Te zahteve so :
− bistvene zahteve za izdelavo in sestavo embalaže ter njeno primernost za ponovno uporabo in predelavo
− zahteve za označevanje embalaže
− zahteve za mejne vrednosti težkih kovin
− zahteve za mejne vrednosti težkih kovin v plastičnih zabojih in paletah
Proizvajalec embalaže in pridobitelj embalaže dokazujeta izpolnjevanje teh zahtev za proizvedeno oziroma uvoženo embalažo z izjavo o skladnosti embalaže.
Bistvene zahteve za izdelavo in sestavo embalaže ter njeno primernost za ponovno uporabo in predelavo, vključno z recikliranjem :
- Zahteve za izdelavo in sestavo embalaže
− Embalaža se izdela tako, da ima najmanjšo mogočo prostornino in maso, ki še zagotavljata nujno raven varnosti, zdravstvene neoporečnosti in sprejemljivosti za embalirano blago in potrošnika.
− Embalaža se oblikuje, izdela in prodaja tako, da jo je mogoče ponovno uporabiti ali predelati, vključno z recikliranjem, skladno s hierarhijo ravnanja z odpadki iz predpisa, ki ureja odpadke, in da so pri odstranjevanju odpadne embalaže ali ostankov, ki nastanejo pri ravnanju z odpadno embalažo, vplivi na okolje čim manjši.
− Embalaža se izdela tako, da embalažni material in sestavine embalaže vsebujejo čim manj škodljivih in nevarnih snovi, ki bi pri energetski predelavi ali odlaganju odpadne embalaže ali ostankov, ki nastanejo pri ravnanju z odpadno embalažo, vplivale na okolje zaradi emisije snovi v zrak ali vsebnosti teh snovi v pepelu ali izcedni vodi.
- Zahteve za primernost embalaže za ponovno uporabo
Hkrati morajo biti izpolnjene te zahteve:
− fizikalne lastnosti in značilnosti embalaže morajo pri običajno predvidljivih pogojih uporabe omogočati večkratno uporabo v celotnem ciklusu od proizvodnje embaliranega blaga do njegove končne uporabe,
− možnost izvedbe potrebnih postopkov na rabljeni embalaži, da se jo pripravi za ponovno uporabo ob izpolnjevanju zdravstvenih pogojev in pogojev varstva pri delu, in
− izpolnjevanje zahtev za primernost embalaže za predelavo, ko se embalaža preneha ponovno uporabljati in postane odpadek.
- Zahteve za primernost embalaže za predelavo
a) Embalaža, primerna za predelavo z recikliranjem materiala
Embalaža mora biti izdelana tako, da recikliranje omogoča uporabo določenega masnega deleža uporabljenih materialov za proizvodnjo izdelkov v skladu z veljavnimi standardi za ponovno uporabo materialov, ki jih je mogoče tržiti. Delež iz prejšnjega stavka je lahko različen glede na vrsto materialov, iz katerih je narejena embalaža.
b) Embalaža, primerna za energetsko predelavo
Odpadna embalaža, obdelana tako, da je pripravljena za energetsko predelavo, mora imeti tako najnižjo kurilno vrednost, da je omogočeno pridobivanje energije z največjim možnim izkoristkom.
c) Embalaža, primerna za predelavo s kompostiranjem
Odpadna embalaža, obdelana tako, da je pripravljena za kompostiranje, mora biti biorazgradljiva v tolikšni meri, da ne ovira ločenega zbiranja in postopka ali dejavnosti kompostiranja, v katerega oziroma katero vstopa. č) Biorazgradljiva embalaža Odpadna biorazgradljiva embalaža mora biti takšna, da se lahko fizično, kemično, toplotno ali biološko razgradi, tako da se večji del končnega komposta na koncu razgradi v ogljikov dioksid, biomaso in vodo. Okso-razgradljiva plastična embalaža ne šteje za biorazgradljivo.
Sledenje harmoniziranim standardom pomeni domnevno skladnost z bistvenimi zahtevami. Krovni standard je SIST EN 13427, ki nudi vpogled v bistvene zahteve in smiselno povezuje standarde, ki posamezne zahteve podrobneje opredeljujejo:
- SIST EN 13428:Embalaža – Posebne zahteve za proizvodnjo in sestavo – Preventiva z zmanjševanjem pri izvoru
- SIST EN 13429:Embalaža – Večkratna uporaba
- SIST EN 13430:Embalaža – Zahteve za embalažo, primerno za predelavo s snovnim recikliranjem
- SIST EN 13431:Embalaža – Zahteve za embalažo, primerno za energetsko predelavo, vključno z določitvijo najnižje spodnje kurilne vrednosti
- SIST EN 13432:Embalaža – Zahteve za embalažo, primerno za kompostiranje in biorazgradnjo – Preskusna shema in ovrednotenje meril za sprejemljivost embalaže;
- SIST CR 13695-1 Embalaža – Zahteve za merjenje in overjanje štirih težkih kovin in drugih nevarnih snovi v embalaži ter njihov izpust v okolje – 1. del: Zahteve za merjenje in overjanje štirih težkih kovin in drugih nevarnih snovi v embalaži
- SIST CEN/TR 13695-2 Embalaža – Zahteve za merjenje in overjanje štirih težkih kovin in drugih nevarnih snovi v embalaži ter njihov izpust v okolje okolje – 2. del: Zahteve za merjenje in overjanje nevarnih snovi v embalaži ter njihov izpust v okolje
Zahteve za merjenje in overjanje nevarnih snovi v embalaži ter njihov izpust v okolje in izpolnjevanje bistvenih zahtev oziroma ugotavljanje skladnost s standardi terja sodelovanje med vsemi akterji po vrednostni verigi embalaže, ki morajo določiti postopke za preverjanje skladnosti z bistvenimi zahtevami za embalažo, kot tudi ostalih zahtev za embalažo, kot so njena funkcionalnost, varnost, čistost, privlačnost itd. Vse te vidike je treba pretehtati pred njenim končnim izborom.
Pri preverjanju vsebnosti nevarnih snovi in težkih kovin je potrebno posvetiti pozornost vsem embalažnim sestavinam; pri preverjanju možnosti večkratne uporabe, snovne, energijske ali organske predelave je v ospredju posamezna embalažna funkcijska enota (primarna ali sekundarna ali terciarna embalaža) medtem, ko je treba pri preverjanju možnosti zmanjšanja količin embalaže potrebno upoštevati celotni embalažni sistem (primarna in sekundarna in terciarna embalaža). Pri določenih izborih embalaže so si lahko rešitve celo med sabo nasprotujoče, zaradi česar je potrebno preveriti, ali izboljšanje posameznega vidika ne vpliva na nesprejemljivo poslabšanje drugega.