Košarica

Izkoristite brezplačni dostop ter si odklenite 3 vsebine brezplačno. Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Oddaja zemeljskega izkopa brez evidenčnega lista

Vprašanje:

Ali obstaja izjema oddaje zemeljskega izkopa brez evidenčnega lista (obremenjevanje tal z vnašanjem odpadkov)?

Odgovor:

Za oddani zemeljski izkop se na splošno s strani prevzemnika pridobi evidenčni list, kadar se le ta oddaja pooblaščenemu prevzemniku takega odpadka (zbiralcu oz. predelovalcu odpadkov z izdanim potrdilom ali okoljevarstvenim dovoljenjem MOP-a). Izjeme za uporabo zemeljskega izkopa brez potrebe pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja za predelavo odpadkov po postopku R10 določa 10 člen Uredbe o obremenjevanju tal z vnašanjem odpadkov (Ur. list RS št. 34/08, 61/11). Navedene izjeme (običajno gre za izjemo iz točke 1 omenjenega člena) veljajo samo za investitorje gradbenih del na gradbiščih, ko se zemeljski izkop iz enega gradbišča ponovno lahko uporabi na istem ali drugem gradbišču. In če za uporabo zemeljskega izkopa na drugem gradbišču po omenjenem členu ni potrebno pridobiti OVD R10, za tako ravnanje tudi investitorju prvega gradbišča ni mogoče izdati evidenčnega lista.

Seveda pa je tako dovoljeno ravnanje z zemeljskim izkopom (brez OVD R10 in brez izdaje evidenčnih listov) na istem ali drugem gradbišču istega ali drugega investitorja mogoče le ob izpolnjevanju določenih pogojev navedenih v 10. členu omenjene uredbe (zemeljski izkop ne sme biti onesnažen z oljem, bitumenskimi mešanicami ali odpadki ki niso iz naravnega materiala in ne sme vsebovati nevarnih snovi).

Ker za tako dovoljeno oddajo zemeljskega izkopa drugemu investitorju gradnje ni evidenčnega lista, je za dokazovanje premikov in ravnanj z takim zemeljskim izkopom potrebno voditi druge ustrezne evidence oz. dokazila, ki nadomeščajo evidenčne liste pri izdelavi Poročila o nastalih gradbenih odpadkih in o ravnanju z njimi, kadar je le tega potrebno izdelati po 9. členu Uredbe o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih (Ur. list RS št.34/08), oz. so dokaz ustreznega ravnanja z zemeljskim izkopom v primeru okoljskega inšpekcijskega nadzora. Kakšne so te evidence in njene vsebine ter oblike zakonodaja ne predpisuje. Z njimi je pač potrebno dokazovati neonesnaženost materiala, količine ter lokacije nastanka in uporabe (premike) zemeljskega izkopa.

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja