Košarica

Izkoristite brezplačni dostop ter si odklenite 3 vsebine brezplačno. Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Uspešno izvedena že 13. strokovna konferenca Okolje in odpadki

V četrtek, 24. novembra 2022, smo v hotelu Austria Trend v Ljubljani uspešno izpeljali že 13. strokovno konferenco Okolje in odpadki 2022.

V okviru konference je potekala razprava o zakonodajnih spremembah in aktualnih krožnih poslovnih praksah, ki so aktualne za člane SRIP – Krožno gospodarstvo ter je potekala okrogla miza na temo  energetska izraba odpadkov  in izgledi glede izgradnje sežigalnic v Sloveniji.  Predstavitev posameznih tematik.

Na njej je aktivno sodelovalo skoraj 50 udeležencev, vključno s strokovnjaki iz MOP, s področja krožnega gospodarstva, nevladnih organizacij in podjetij. Podprta je bila s strani SRIP-Krožno gospodarstvo.

Glavni sklepi konference:

  • Za podjetja postaja obvezno izkazovanje njihove trajnostne drže, upravljanje s podnebnimi spremembami, narave njihovih izdelkov in proizvodnih procesov v smislu, koliko so ti trajnostni, koliko vključujejo reciklate in koliko z izdelki vplivajo na okolje in podnebje. Ti izkazi postajajo za finančne in zavarovalne institucije v primeru odobritve posojila ali določitve zavarovalne premije enako pomembni kot finančni izkazi. V prvi vrsti se morajo tega zavedati velika podjetja, ki bodo v naslednjih letih zavezana k poročanju o  trajnostnosti, kmalu pa tudi manjša, saj bo za velika podjetja glede poročanja pomembno, da sodelujejo s trajnostno naravnanimi partnerji.

 

  • Termična izraba odpadkov in s tem izgradnja sežigalnice je ob tehnologiji, ki prestane vse zahteve glede minimalnega vpliva na okolje in zdravje, varna in je nujen projekt za realizacijo v Sloveniji. S tem bomo dodatno zmanjšali našo energetsko odvisnost od uvoza, zmanjšali stroške izvoza odpadkov in v bistveno večji meri izkoristili energijo v odpadkih, ki jih sedaj izvažamo.

 

  • Z zakonodajo bi bilo treba bolj slediti v skladu s potrebami subjektov – pospešiti bi bilo treba sprejemanje zakonodaje glede prenehanja statusa odpadkov za določene vrste odpadkov, sprejeti je treba Uredbo o embalaži, ki bo natančneje določila obveznosti proizvajalcev v zvezi z odpadno embalažo oz. razširjeno proizvajalčevo odgovornost na področju ravnanja z odpadno embalažo.

 

  • V primeru nastanka okoljske škode je bistveno komuniciranje s strani ustreznih predstavnikov in na ustrezen način, kar se je to leto in v preteklih letih izkazalo za težavno.

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja