Na obisk inšpektorja za delo morate biti pripravljeni v vsakem trenutku, zato je nujno, da imate kadrovsko administracijo in postopke v celoti usklajene s številnimi zakonodajnimi zahtevami.
Po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu ima inšpektor za delo pravico in dolžnost z individualno odločbo zavezancu oziroma delodajalcu odrediti zagotovitev izvajanja določb zakonov oziroma izpolnitev svojih obveznosti, ki jih ima kot delodajalec.
Če inšpektor pri opravljanju nadzorstva ugotovi, da je kršen zakon ali drug predpis oziroma akt, katerega izvajanje nadzoruje, ima pravico in dolžnost, da:
odredi ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v roku, ki ga sam določi,
izvede postopke v skladu z Zakonom o prekrških,
poda kazensko ovadbo za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti,
odredi druge ukrepe oziroma opravi dejanja, za katera je pooblaščen z zakonom ali drugim predpisom.
Vzorci v Word obliki
Dokumentacija za urejanje delovnih razmerij
Obvezni interni akti
Ostali interni akti
Postopkovniki
Primeri iz prakse
Priporočljivi interni akti
Zakonodaja, strokovne razlage, praksa
Inšpekcijski nadzor in zakonodaja
Inšpekcijsko nadzorstvo v javnem sektorju
Zakon o inšpekciji dela in pristojnosti inšpekcije za delo
Notranji pravni akti
Področje varnosti in zdravja pri delu
Varstvo osebnih podatkov
Sodelovanje s sindikatom
Dokumentacija za urejena delovna razmerja
Inšpektorji še vedno vsako leto ugotavljajo, da so v praksi najpogostejše kršitve predvsem na področju plačila za delo in drugih prejemkov iz delovnega razmerja, glede sklepanja pogodb, vodenja evidenc delovnega časa in zaposlovanja na črno.
Da bi se izognili takšnim skrbem za vaše podjetje, je zagotovo koristno imeti pri roki strokovno in zanesljivo oporo pri urejanju vseh postopkov, da boste suvereno vodili vso potrebno dokumentacijo ter bili pripravljeni na morebitni obisk inšpektorja za delo. Strokovne razlage in vzorci, pripravljenimi v sodelovanju s priznanimi strokovnjaki so vam na razpolago v online obliki do katere lahko dostopate kadarkoli in kjerkoli. Vsi vzorci so pripravljeni v word obliki, tako da jih z lahko enostavno prilagodite vašim zahtevam.
Avtorji
mag. Borut Brezovar
Mag. Borut Brezovar je opravil magisterij znanosti s področja delovnega in socialnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani.
Izkušnje ima tako na različnih vodilnih delovnih mestih v gospodarstvu, kot tudi v državni upravi. Kot dolgoletni glavni inšpektor RS za delo je posredno ali neposredno sodeloval pri pripravi večine zakonov in izvršilnih predpisov s področja delovnih razmerij ter varnosti in zdravja pri delu.
Prav tako je bil dolgoletni član Odbora glavnih inšpektorjev za delo EU in številnih delovnih skupin tega odbora, dolgoletni aktivni član Združenja inšpektorjev dela, prvi in večletni predsednik Sveta RS za varnost in zdravje pri delu, dolgoletni predsednik komisij za strokovne izpite s področja varnosti in zdravja pri delu, predavatelj oziroma aktivni udeleženec konferenc in seminarjev s področja varnosti in zdravja pri delu doma in tujini ter predavatelj in moderator številnih delavnic s področja varnosti in zdravja pri delu.
Simona Ažman
Simona Ažman je svetovalka menedžerjem, službam HRM in strokovnim sodelavcem varnosti in zdravja pri delu s 15-letnimi izkušnjami na področju zniževanja zdravstvenega absentizma. Je tudi svetovalka certifirciranim promotorjem zdravja in izvajalka lastnega programa s ciljem izboljšanja počutja in zdravja v podjetjih.
Štefka Korade Purg
Je univerzitetna diplomirana sociologinja z več kot 30-letnimi delovnimi izkušnjami v državni upravi, in sicer na področjih organiziranosti in sistemskega urejanja uprave in javnega sektorja, upravljanja kadrovskih virov s posebnim poudarkom na izvajanju in dograjevanju sistema javnih uslužbencev in tudi plačnega sistema ter sistemizacije delovnih mest, kjer je opravljala najzahtevnejše in tudi vodstvene naloge. Posebej pomembna je bila njena vloga v obdobju po letu 1994, ko je v Sloveniji potekala na eni strani reorganizacija državne uprave predvsem na teritorialni ravni z ustanovitvijo upravnih enot, na drugi strani pa uvajanje lokalne samouprave s pričetkom delovanja novih občin. Sodelovala je v številnih projektnih skupinah in v pogajalskih skupinah vlade za pogajanja s sindikati javnega sektorja. Teoretične in sistemske izkušnje, pridobljene na tem področju, je nadgradila s praktičnimi izkušnjami na zahtevnih delovnih mestih, kjer je vsakodnevno v praksi uporabljala znanja na področju organiziranosti in delovanja uprave, sistemizacije delovnih mest in plač ter finančnega poslovanja uprave. Kot predavateljica sodeluje tudi v procesih izpopolnjevanja in usposabljanja javnih uslužbencev, sodelovala pa je tudi na konferencah in posvetih doma in v tujini.
Tanja Bohl
Odvetnica je po letu 2003 opravljenem državnem pravosodnem izpitu kariero nadaljevala kot odvetniška kandidatka v Odvetniški pisarni Senica, kasneje pa kot odvetnica in partnerica v Odvetniški pisarni Ulčar & partnerji, dokler se ni leta 2013 odločila za samostojno karierno pot in je ustanovila lastno odvetniško pisarno. Specializirana je za področje delovnega prava, saj v okviru odvetniške pisarne primarno sodelujejo z delodajalci, katerim svetujejo v vseh delovnopravnih zadevah, zastopajo pa tako delodajalce kot delavce v sodnih postopkih. Odvetnica Tanja Bohl je avtorica številnih strokovnih publikacij ter predavateljica na različnih izobraževanjih s področja delovnega prava za pravnike in kadrovike. Trenutno zaključuje tudi specialistični študij delovnega prava in socialne varnosti pri Pravni fakulteti v Ljubljani.
Koristi
Do strokovnih podlag lahko dostopate kjerkoli in kadarkoli, tako si zagotovite:
natančne razlage na podlagi praktičnih primerov (na razpolago so vam vzorci, obrazci in primeri dokumentacije (vzorci obveznih in priporočljivih pravilnikov, vzorci pogodb o zaposlitvi, postopkovniki…), primeri iz prakse in odgovori na konkretna vprašanja);
zakonodajo skladno izdelavo celotne potrebne dokumentacije – s pomočjo pojasnil zakonodajnih in strokovnih zahtev ter postopkov;
manj administracije, skrajšane postopke ter s tem prihranek časa in denarja – preprosto uporabite vzorec na portalu, in ga pripravite v skladu s posebnostmi poslovanja vaše organizacije;
učinkovito vpeljavo ukrepov za preprečevanje kršitev – enostavna, kratka in pregledna navodila: na kaj morate biti posebej pozorni, napake, ki si jih ne smete privoščiti, določbe, ki vas zavezujejo v nekaterih posebnih primerih (varovane kategorije delavcev, študenti, zaposlovanje tujcev …).
Učinkovito boste vpeljali ukrepe za preprečevanje kršitev – takoj so vam na razpolago enostavna, kratka in pregledna navodila: na kaj morate biti posebej pozorni, napake, ki si jih ne smete privoščiti, določbe, ki vas zavezujejo v nekaterih posebnih primerih (varovane kategorije delavcev, študenti, zaposlovanje tujcev …).
Kadarkoli boste imeli dostop do strokovnih razlag, praktičnih navodil, preverjenih primerov in dopustnih ukrepanj za pravočasno in pravilno vpeljavo novosti v prakso.
Vsebina
Vzorci
Delo od doma
Vzorec – Napotitev – čakanje na delo
Vzorec – Odredba za delo od doma – izjemne okoliščine
Vzorec Obvestilo inšpektorat za delo za delo od doma
Vzorec Navodila delodajalca
Dokumentacija za urejanje delovnih razmerij
Izjava delavca o poznavanju splošnih aktov
Druge pravne podlage opravljanja dela pri delodajalcu – opomnik
Mobing – obvestilo delavcem
Sporazum oziroma dogovor s sindikatom
Vzorec pogodbe o zaposlitvi detaširani delavec
Akt o napotitvi – vzorec
Obvestilo sindikatu, svetu delavcev oz. sind. Zaupniku – krivda
Obvestilo sindikatu – razlog nesposobnosti
Obvestilo sindikatu – poslovni razlog
Sporazum o razveljavitvi PZ zaradi upokojitve
Primopredajni zapisnik
2105 Obračun potnih stroškov – tujina
Navodila za obračun stroškov službenih poti tujina
Navodila za obračun stroškov službenih poti doma
Obračun potnih – več poti
Obračun potnih – ena pot
Poročilo o službenem potovanju
Nalog za službeno pot
Vzorec kadrovskega vprašalnika
Potrdilo o prejemu pisnega predloga pogodbe o zaposlitvi
Pogodba za dopolnilno delo
Pogodba upokojenci
Izdelava ocene tveganja – primer
Pogodba o zaposlitvi – določen čas napotitev tujina
Pogodba o zaposlitvi poslovodna oseba
Vzporedna pogodba o zaposlitvi za določen čas
Aneks k pogodbi o zaposlitvi napotitev tujina
Pogodba o zaposlitvi – možnost napotitve
Primer sklepa o povečanem obsegu dela- projekt
Primer sklepa o povečanem obsegu dela redne naloge
Javna objava prostega strokovno-tehničnega delovnega mesta
Obvezni interni akti
Obvestilo o notranjih aktih
Vzorec Pravilnika o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest
Vzorec Pravilnika o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest -2
Vzorec Pravilnika o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest -3
Poziv svetu delavcev delavskemu zaupniku k mnenju
Obvestilo delavcem o vsebini predloga pravilnika o organizaciji in sistemizaciji
Izjava o seznanjenosti s pravilniki
Izjava zaposlenega soglasje za upravljanje z osebnimi podatki
Delovni koraki pri izvedbi ocene tveganja
Izdelava ocene tveganja z izjavo o varnosti
Pravilnik o ukrepih delodajalca za preprečevanje trpinčenja in drugih psihosoc. tveganj
Ostali interni akti
Pravilnik o delovnih razmerjih – vzorci
Pravilnik o ocenjevanju in nagrajevanju delovne uspešnosti
Pravilnik o ugotavljanju alkoholiziranosti, uživanja drog in drugih prepovedanih substanc na delovnem mestu
Pravilnik o varovanju poslovnih skrivnosti in drugih dokumentih
Pravilnik o nadzoru odsotnosti zaradi bolezni ali druge poškodbe
Pravilnik o računovodstvu d.d.
Pravilnik o računovodstvu za društva
Pravilnik o računovodstvu za male gospodarske družbe, ki imajo notranje računovodstvo
Pravilnik o uporabi računalnikov in spoštovanju avtorskih pravic
Načrt promocije zdravja
Pravilnik o odgovornosti za kršitve pogodbenih obveznosti
Pravilnik o disciplinski in odškodninski odgovornosti
Pravilnik o prepovedi oziroma omejevanju kajenja na delovnem mestu
Postopkovniki
Postopkovnik za pripravo na redni nadzor
Opomnik za pripravo na izredni in kontr. nadzor
Postopkovnik za pripravo na redni nadzor VZD
Tabela postopek vročanja
Primeri iz prakse
Zahtevana dokumentacija ob obisku inšpektorja za delo – primer
Poseg kadrovske službe v občutljive podatke
Vprašanje o prenosu LD
Priporočljivi interni akti
Pravilnik o delovnem času_VZOREC 1
Pravilnik o delovnem času_VZOREC 2
Pravilnik o delovnem času Javno podjetje
Pet korakov do učinkovite ureditve delovnega časa.pdf
Uredba o delovnem času v organih državne uprave (Uradni list RS, št. 115/07 in 122/07 – popr.)
Začasna razporeditev delovnega časa
Zakonodaja, strokovne razlage, praksa
Inšpekcijski nadzor in zakonodaja
Razvoj in pravne podlage za delovanje inšpekcije dela v Republiki Sloveniji
Zakon o inšpekciji dela – ZID
Zakon o inšpekciji dela in pristojnosti inšpekcije za delo
Veljavna ureditev in spremembe 2017 – primerjava
Postopek, po katerem deluje Inšpektorat za delo
Pristojnosti inšpektorjev za delo
Ukrepi inšpektorjev za delo
Inšpektorat za delo kot prekrškovni organ
Sankcije za kršitve določb Zakona o inšpekciji dela in Zakona o inšpekcijskem nadzoru
Strokovna pomoč
Inšpekcijsko nadzorstvo v javnem sektorju
Splošno
Inšpekcijsko nadzorstvo v javnem sektorju
Inšpekcija za sistem javnih uslužbencev in inšpekcija za plače v javnem sektorju
Spremembe in dopolnitve ZID-1a- preglednica
Sankcije in kršitve določb ZID in ZIN
Notranji pravni akti
Vsebinska pojasnila k notranjim pravnim aktom
Področje varnosti in zdravja pri delu
Ocena tveganja in podlaga zanjo
Ukrepi za preprečevanje in obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu
Promocija zdravja na delovnem mestu
Organizacija dela po epidemiji
COVID-19 in pisarniško delo
Varnstvo osebnih podatkov
Kontrolni karton najpogostejših napak
Opomnik za kopiranje osebnih dokumentov
Varstvo osebnih podatkov – DPO
Prenovljene smernice informacijskega pooblaščenca
Sodelovanje s sindikatom
Obveščanje oziroma sodelovanje s sindikatom
Dokumentacija za urejena delovna razmerja
Inšpekcijski nadzor v praksi
Opomnik redni nadzor
Opomnik redni nadzor VZD
Opomnik za izredni in kontrolni nadzor
Letni dopust in regres
Pravice iz delovnega razmerja vezano na delovno dobo
Zaposlovanje tujcev
Delovni čas
Aktualno
Postopek, po katerem deluje Inšpektorat za delo
Inšpektorji za delo delujejo v skladu s postopkom, ki je določen v ZID-1 oziroma v temeljnem zakonu, ki ureja vse inšpekcije, to je v Zakonu o inšpekcijskem nadzoru. Poleg tega morajo inšpektorji za delo na podlagi 3. člena ZID-1 voditi postopek oziroma delovati tudi v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku.
V skladu z zgornjimi zakoni Inšpektorat za delo odloča na prvi stopnji v skladu z upravnim postopkom. Na drugi stopnji, torej o pritožbah zoper odločbe inšpektorjev za delo, odloča pristojno ministrstvo, to je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Inšpektorat za delo obravnava prijave, pritožbe, sporočila in druge vloge v zadevah iz svoje pristojnosti in vlagatelje na njihovo zahtevo obvesti o svojih ukrepih. Inšpektor obravnava tudi anonimne prijave, razen če iz danih okoliščin izhaja sum, da so prijave neresne oziroma lažne.
Inšpekciji za delo se ne vlagajo tožbe, ampak zgolj prijave. Inšpekcija za delo je dolžna na podlagi prijav izvajati nadzor nad pravilno uporabo predpisov, za katerega je pristojna. Treba je poudariti, da inšpekcija za delo ne nadomešča sodišča in tako sama ne rešuje primerov kot na primer neizplačila plač oziroma nezakonitih odpovedi pogodbe o zaposlitvi s tem, da bi sama določila delodajalcu, naj izplača plačo oziroma vrne delavca na delovno mesto. O tem lahko meritorno odloči samo pristojno delovno sodišče.
Inšpekcija za delo se odzove na podlagi prijave. Prijave so lahko podpisane ali anonimne, morajo pa vsebovati vsaj krajši opis kršitve zakonskih obveznosti. V prijavi ni treba navesti dokazov, ti se seveda lahko navedejo, če jih prijavitelj ima.
Postopek inšpekcijskega nadzora se praviloma vodi po uradni dolžnosti. Inšpektorat za delo prednostno obravnava prijave, iz katerih nedvoumno izhaja verjetnost, da bodo izpolnjeni pogoji za izdajo prepovedne odločbe ali da gre za kršitev pravic večjega števila delavcev pri zavezancu na podlagi predpisov, za nadzor katerih je pristojen inšpektorat.
V postopku, ki ga vodi Inšpektorat za delo, ima položaj stranke zavezanec (delodajalec). Vlagatelj oziroma vlagateljica pobude, prijave, sporočila ali druge vloge nima položaja stranke.
Pristojnosti inšpektorjev za delo
Pristojnosti oziroma pooblastila inšpektorjev za delo so precej obsežna in jim omogočajo precej hitro uveljavitev njihovih odločitev.
Pri pregledu posameznega delodajalca lahko inšpektor za delo opravi naslednja dejanja:
pregleda prostore, objekte, stroje, naprave, delovna sredstva, napeljave, predmete, blago, snovi, poslovne knjige, pogodbe, listine in druge dokumente ter poslovanje in dokumentacijo državnih organov, gospodarskih družb, zavodov, drugih organizacij in skupnosti ter zasebnikov,
pregleda poslovne knjige, pogodbe, listine in druge dokumente ter poslovanje in dokumentacijo, kadar se vodijo in hranijo na elektronskem mediju, ter zahteva izdelavo njihove pisne oblike, ki mora verodostojno potrjevati elektronsko obliko,
zasliši stranke in priče v upravnem postopku,
pregleda listine, s katerimi lahko ugotovi istovetnost oseb,
brezplačno pridobi in uporablja osebne in druge podatke iz uradnih evidenc in drugih zbirk podatkov, ki se nanašajo na zavezanca in so potrebni za izvedbo inšpekcijskega nadzora,
brezplačno vzame vzorce blaga in opravi preiskave vzetih vzorcev,
brezplačno vzame vzorce materialov in opreme za potrebe preiskav,
fotografira ali posname na drug nosilec vizualnih podatkov osebe, prostore, objekte, stroje, napeljave in druge predmete,
reproducira listine, avdiovizualne zapise in druge dokumente,
zaseže predmete, dokumente in vzorce v zavarovanje dokazov.
Inšpektor za delo lahko za največ 15 dni zaseže dokumentacijo, ki jo potrebuje za ugotavljanje resničnega stanja v obravnavani zadevi, če meni, da so očitno kršene pravice delavca oziroma obstaja sum prekrška ali hujših kršitev zakonov, drugih predpisov, kolektivnih pogodb oziroma splošnih aktov, za nadzor nad izvajanjem katerih je pristojen Inšpektorat za delo. O zasegu dokumentacije inšpektor izda zavezancu potrdilo, iz katerega mora biti razvidno, katera dokumentacija je bila zasežena. Dokumentacije državnih organov, ki je določena kot tajna, inšpektor ne sme zaseči.
Ravno tako ima inšpektor pravico brez predhodnega obvestila ter brez dovoljenja delodajalca oziroma njegove odgovorne osebe ne glede na delovni čas vstopiti v prostore in objekte ter pristopiti k opremi in napravam, če z zakonom ni določeno drugače. Zavezanec lahko inšpektorju, ki nima odločbe pristojnega sodišča, odkloni vstop v stanovanjske prostore.
Delodajalec mora inšpektorju omogočiti nemoteno opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora. Če inšpektor pri opravljanju nalog inšpekcijskega nadzora naleti na fizični odpor ali če tak odpor pričakuje, lahko zahteva pomoč policije.
Pooblastilo za opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora posamezen inšpektor za delo izkazuje s službeno izkaznico in značko. Inšpektor za delo mora po vsakem opravljenem pregledu sestaviti zapisnik, ki mora biti vročen delodajalcu, pri katerem je bil pregled opravljen.
Strokovni pomočnik
Strokovni pomočnik je uradna oseba, zaposlena v inšpekciji, ki nudi strokovno pomoč delodajalcem in delavcem ter sprejema vloge in druge pobude za začetek postopka. Strokovni pomočnik lahko opravlja tudi posamezna procesna dejanja v inšpekcijskem postopku pred izdajo odločbe, vendar le v skladu z usmeritvami in pod nadzorom inšpektorja, ki vodi postopek. Strokovni pomočnik se pri opravljanju posameznih procesnih dejanj izkazuje s pooblastilom glavnega inšpektorja. Imeti mora najmanj srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo in opravljen strokovni izpit iz upravnega postopka.
Ukrepi inšpektorjev za delo
Po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu ima inšpektor za delo pravico in dolžnost z individualno odločbo zavezancu oziroma delodajalcu odrediti zagotovitev izvajanja določb zakonov oziroma izpolnitev svojih obveznosti, ki jih ima kot delodajalec.
Če inšpektor pri opravljanju nadzorstva ugotovi, da je kršen zakon ali drug predpis oziroma akt, katerega izvajanje nadzoruje, ima pravico in dolžnost, da:
odredi ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v roku, ki ga sam določi,
izvede postopke v skladu z Zakonom o prekrških,
poda kazensko ovadbo za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti,
odredi druge ukrepe oziroma opravi dejanja, za katera je pooblaščen z zakonom ali drugim predpisom.
Delodajalec mora izvesti oziroma opustiti dejanja, kakor je določil inšpektor za delo s svojo odločbo. Zakon delodajalcu nalaga tudi obveznost povratnega poročanja Inšpektoratu za delo.
Inšpektor za delo lahko z odločbo prepove zavezancu opravljanje dela delavcev ali delovnega procesa oziroma uporabo sredstev za delo do odprave nepravilnosti, če pri inšpekcijskem nadzoru ugotovi:
da delodajalec ni zagotovil brezhibnosti sredstev za delo in ustreznega delovnega okolja in delovnega procesa ter njihove sprotne prilagoditve ob vsaki spremembi v delovnem procesu;
da zaradi sredstev za delo, delovnega postopka, delovnega okolja ali nezavarovanega območja grozi nevarnost za nezgodo delavcev;
da delodajalec delavcev ni usposobil za varno in zdravo delo;
da mu je zavezanec ali odgovorna oseba zavezanca onemogočila inšpekcijski pregled;
da je bil pri zavezancu v obdobju preteklih 12 mesecev dvakrat ali večkrat pravnomočno ugotovljen prekršek, da ni izplačal plače v skladu z določbami o plačilnem dnevu, kot to določa zakon, ki ureja delovna razmerja.
Inšpektor za delo mora z odločbo prepovedati opravljanje dela delavcev ali delovnega procesa oziroma uporabo sredstev za delo do odprave nepravilnosti, če pri inšpekcijskem nadzoru ugotovi:
neposredno nevarnost za življenje delavcev;
da je delodajalec omogočil delo tujcu ali osebi brez državljanstva v nasprotju s predpisi, ki urejajo zaposlovanje tujcev;
da je delodajalec ali uporabnik, h kateremu so v skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja in trg dela, posredovani delavci s strani delodajalca, ki opravlja dejavnost posredovanja dela delavcev uporabniku, omogočil delo delavcu v nasprotju s predpisi, ki urejajo trg dela;
zaposlitev na črno, če posebni predpisi določajo pristojnost inšpekciji za delo;
delo otrok, mlajših od 15 let, v nasprotju s predpisi, ki urejajo delo otrok;
opravljanje dela na podlagi pogodb civilnega prava v nasprotju z zakonom, ki ureja delovna razmerja.
Kadar inšpektor ugotovi opravljanje dela na podlagi pogodb civilnega prava v nasprotju z zakonom, ki ureja delovna razmerja, v odločbi hkrati odredi, da mora zavezanec osebi, na katero se prepoved nanaša, izročiti pisno pogodbo o zaposlitvi v roku treh delovnih dni po tem, ko inšpektor vroči odločbo, v kateri ugotovi opravljanje dela na podlagi pogodb civilnega prava. Oseba, na katero se nanaša prepoved, sklene pogodbo o zaposlitvi najkasneje tri delovne dni po prejemu pisne pogodbe o zaposlitvi. Delodajalec oziroma zavezanec pa ni dolžan delavcu vročiti kakršne koli pogodbe, ampak mora biti ta pogodba pisna in ustrezna ugotovljenemu dejanskemu stanju, kot izhaja iz odločbe, upoštevaje plačilo za delo vsaj v višini, kot je primerljivo za vrsto, obseg in kakovost dela, upoštevaje kolektivno pogodbo in splošne akte, ki zavezujejo zavezanca ter obveznosti plačila davkov in prispevkov. Če delodajalec delavcu pogodbe ne vroči ali pa ji vroči neustrezno pogodbo, lahko zahteva sodno varstvo v roku 30 dni od poteka roka za vročitev pogodbe oziroma v roku 30 dni od vročitve neustrezne pogodbe.
Splošni pogoji
Ob naročilu online dokumentacije boste dostopne podatke prejeli na vaš elektronski naslov. Ob vsaki zakonski ali vsebinski spremembi boste prejeli posodobitev, katere cena je odvisna od obsega. Če posodobitve iz kakršnega koli razloga ne boste sprejeli, jo lahko vrnete v 14 dneh od datuma prejema računa. Takoj ko nam to pisno sporočite, vas bomo odstranili s seznama prejemnikov posodobljenih izdelkov. V primeru pisne odpovedi posodobitvenega servisa založba ne prevzema odgovornosti za aktualnost vsebin in njihovo skladnost z zakonodajo, hkrati pa v tem primeru preneha dostop do novih aktualnih vsebin. Za proračunske porabnike veljajo plačilni pogoji v skladu z zakonodajo o javnih plačilih.
Ta stran uporablja piškotke, da bi vam zagotovila najboljšo možno uporabniško izkušnjo!
Nastavitve zasebnosti
Privolitev
Ta stran uporablja piškotke, da bi vam zagotovila najboljšo možno uporabniško izkušnjo!. Kateri piškotki in skripte so uporabi in kako vplivajo na vaš obisk je opisano na levi. Svoje nastavitve lahko spremenite kadarkoli. Vaša izbira ne bo vplivala na vaš obisk.
NOTE: Te nastavitve veljajo samo za napravo, ki jo trenutno uporabljate.
Obvezni piškotki
Obvezni piškotki so ključni in brez njih posamezna spletna stran oz. spletni portal v lasti oz. upravljanju Založba Forum Media, ne bo deloval, kot bi moral. Nastavijo se, ko posameznik odda obrazec, se prijavi ali opravi kakršnokoli interakcijo s spletno stranjo, ki gre preko klikanja na enostavne povezave.
Piškotki na tej listi:
has_js
NSC_xxx.fe.bd.vl
JSESSIONID, PHPSESSIONID, ASPSESSIONID, ipd.
Analitični in oglaševalski piškotki
Analitični in oglaševalski piškotki so piškotki partnerskih storitev, kot so: Facebook, Google, Mouseflow itd. in z njimi Založba Forum Media analizira promet na posamezni spletni strani, da lahko izboljša uporabniško izkušnjo. Posameznik sprejme piškot s klikom na gumb na spletni strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Več glede uporabe piškotkov je na voljo na posamezni spletni strani.
Piškotki na tej listi:
NID
SID
HSID
lbcs
IDE
ANID
DSID
FLC
AID
TAID
exchange_uid
__gads
__gac
Conversion
NID
SID
fr
tr
uuid
uuid2
uuidc
MUID
MUIDB
_ga
_gid
_gat
__utma
__utmb
__utmc
__utmv
__utmz
__utm.gif
rur
urlgen
uuid
uuidc
addthis.com
adnxs.com
adsrvr.org
adtech.com
advertising.com
bidswitch.net
casalemedia.com
contextweb.com
criteo.com
demdex.net
doubleclick.net
google.com
googleadservices.com
hubspot.com
instagram.com
openx.net
pubmatic.com
rlcdn.com
yieldlab.net
youtube.com
smartadserver.com
tradedoubler.com
IDE
ANID
DSID
FLC
AID
TAID