Košarica

Novo za naročnike paketa OPTIMUM: e-obveščanje Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Predložitev dokazil o popravnih ukrepih in neposredna veljavnost pravil o popravnem mehanizmu – sodba v zadevi c‑387/19 (NORRÉ-BEHAEGEL)

Predložitev dokazil o popravnih ukrepih in neposredna veljavnost pravil o popravnem mehanizmu - sodba v zadevi c‑387/19 (NORRÉ-BEHAEGEL)

V sodbi v zadevi C‑387/19 (Norré-Behaegel) z dne 14. 1. 2021 se je Sodišče EU ukvarjalo z vprašanji o tem, kako je treba razumeti določbo člena 57(6) Direktive 2014/24/EU,1 ki ureja tim. mehanizem popravnih ukrepov (self‑cleaning), ter o tem, ali je ta določba neposredno uporabljiva. Navedena določba direktive je bila v notranje pravo Republike Slovenije prenesena s pravili iz devetega odstavka 75. člena Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 91/2015 s sprem.; v nadaljevanju: ZJN-3). Ker je besedilo obeh določb skoraj enako, so stališča, ki jih je Sodišče EU predstavilo v sodbi zadevi C‑387/19, pomembna za pravilno razumevanje ustreznih pravil ZJN-3.

Dejansko stanje in vprašanja za predhodno odločanje

Leta 2016 je belgijska Agencija za ceste in promet flamske regije (v nadaljevanju: naročnik), objavila javni razpis za oddajo javnega naročila za prenovo cestnega vozlišča ter uvozov in izvozov v De Pinte. V obvestilu o javnem naročilu so bili med drugim navedeni tudi razlogi za izključitev, kot so določeni v belgijskem nacionalnem predpisu o javnem naročanju (Kraljevi odlok z dne 15. julija 2011 o oddaji javnih naročil v klasičnih sektorjih), med njimi tudi izključitveni razlog »hujše kršitve poklicnih pravil«. Po pregledu prejetih ponudb je naročnik odločil, da je treba enega od ponudnikov (začasno združenje podjetij RTS‑Norré) izključiti iz postopka oddaje javnega naročila.