Košarica

Izkoristite brezplačni dostop ter si odklenite 3 vsebine brezplačno. Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Užitna embalaža je izziv za živilski sektor

Kar 40% odstotkov odpadne plastike predstavlja embalaža.

Eden od izzivov živilskega sektorja je, kako nadomestiti plastično embalažo. Znanstveniki in raziskovalci razvijajo inovativne koncepte, po katerih bi bila embalaža za živila topna v vodi oziroma užitna.

“Mi hočemo iti ven iz teh okvirjev, zato poskušamo uporabiti naravne vire, kot so naravni biopolimeri, kot so celuloza, škrob in podobni polisaharidi, ki se uporabljajo v prehrani, so ljudem prijazni. Njihova glavna prednost pa je, da se lahko obnašajo kot primerni materiali za embalažo,” je na nedavnem posvetu Trendi in izzivi v živilstvu na Biotehniškem izobraževalnem centru dejal Uroš Novak s Kemijskega inštituta.

Embalaži lahko dodajo antioksidante za povečano obstojnost živil. Na Kemijskem inštitutu so se pri raziskovanju primernih materialov za brezodpadno embalažo osredotočili na poceni vire, ki ne konkurirajo proizvodnji hrane, to so makroalge in lupine škampov. V sodelovanju z drugimi podjetji so raziskovali tudi mikrobne kulture za izdelovanje folij za živila.

To bi bil korak v smeri družbe brez odpadkov. Živilske in trgovske sisteme novosti v tej smeri zanimajo. A ena od pomanjkljivosti embalaže iz naravnih materialov je, da je dražja od plastike in da še ni v množični proizvodnji. “Poznamo materiale, poznamo tehnologije. Ampak tehnologija, ki jo mi potrebujemo, da izdelujemo naše embalaže, je malo drugačna od te, ki jo uporablja plastična industrija. Za ta preskok so potrebne večje investicije,” je pojasnil Novak.

Raziskovalci tako doma kot v tujini iščejo zagonska sredstva in investitorje.

 

Vir: UŽITNA EMBALAŽA

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja