Košarica

Izkoristite brezplačni dostop ter si odklenite 3 vsebine brezplačno. Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Organizacija Global Plastic Watch razvila novo orodje, ki s pomočjo satelitskih posnetkov in umetne inteligence locira odlagališča plastičnih odpadkov in določi njihovo oddaljenost od vodnih poti

Tako imajo oblasti informacijo o tem, katera odlagališča so kritična in predstavljajo še posebej veliko tveganje za okolje. EU je sicer med največjimi izvozniki plastičnih odpadkov, ki se znajdejo na prav takšnih odlagališčih tretjega sveta. Med desetimi največjimi izvozniki plastike je šest članic EU, med njimi tudi Slovenija, je pisalo v poročilu okoljevarstvene agencije EIA iz leta 2020.

V organizaciji  Global Plastic Watch so  razvili in predstavili novo orodje, ki s pomočjo satelitskih posnetkov in umetne inteligence prikazuje kopičenje plastičnih odpadkov na Zemlji. Kot pravijo v organizaciji, naj bi šlo za prve primerljive posnetke doslej.  Na interaktivnem spletnem mestu je tako identificiranih na stotine odlagališč odpadkov v 26 državah, ti pa predstavljajo več kot 80 % plastičnega odpada, ki konča v svetovnih oceanih.  

Od gorečih odpadkov na šrilanški plaži do odlagališč odpadkov v Indoneziji, ki pronicajo v reko – Global Plastic Watch (GPW) lahko z novo tehnologijo zazna odlagališča odpadkov v velikosti vsaj petih metrov in jih predstavi na interaktivnem globalnem zemljevidu plastičnega onesnaženja. 

Ta zemljevid daje vpogled v onesnaženost našega planeta z odpadki in nikakor ni namenjen sramotenju določenih držav, za Sky News  pojasnjujejo razvijalci orodja. Namen takšnega prikaza je zgolj spodbujati vlade po svetu, da se lotijo reševanja problema, pri tem pa so jim lahko informacije o lokacijah odlagališč v pomoč, je za medij pojasnil Fabien Laurier  iz organizacije Global Plastic Watch.

Več na: Nad nelegalnimi odlagališči s pomočjo satelitskih posnetkov

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja