Košarica

Izkoristite brezplačni dostop ter si odklenite 3 vsebine brezplačno. Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

Obveznosti podjetja po novem ZVO-2, ki ni ne zbiralec ne predelovalec odpadkov

Vprašanje:
Naše podjetje ima OVD po 82.členu ZVO-1, odpadke oddajamo (nismo ne zbiralec ne predelovalec odpadkov). Ali moramo določiti skrbnika varstva okolja?
Katere so potem po novem ZVO-2 naše obveznosti? Imamo pogodbo z DROE, Embakom.
Odgovor:
V skladu z 278. Členom Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22) se okoljevarstvena dovoljenja za druge naprave in dejavnosti iz 82. člena ZVO-1, izdana na podlagi 84. in 85. člena ZVO-1, štejejo za okoljevarstvena dovoljenja iz 126. člena ZVO-2.
ZVO-2 v 66. členu določa, da mora povzročitelj obremenitve, ki mora pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za napravo iz 110. člena tega zakona ali za obrat iz 131. člena tega zakona ali okoljevarstveno dovoljenje za predelavo ali odstranjevanje odpadkov iz 126. člena tega zakona, imeti v delovnem ali pogodbenem razmerju najmanj eno osebo, ki opravlja naloge varstva okolja – skrbnika varstva okolja. Ker niste predelovalec ali odstranjevalec, skrbnika varstva okolja ne potrebujete.
Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje dela Zakona o varstvu okolja ZVO-2, ki se nanaša na proizvajalčevo razširjeno odgovornost. Zadržanje izvrševanja izpodbijanih določb pomeni, da s 1. januarjem 2023 ne bi več obstajala pravna podlaga za uvedbo spremenjenega sistema proizvajalčeve razširjene odgovornosti in, da roki, določeni v 275. členu ZVO-2 ne bi več vezali proizvajalcev. Trenutno ravnate z embalažo tako kot do sedaj.
Vaše obveznosti morate izpolnjevati skladno z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem.
Če izpuščate nevarne snovi z odvajanjem odpadne vode v površinske ali podzemne vode, za katero je treba pridobiti okoljevarstveno dovoljenje po tem zakonu, izpuščate ali vbrizgavate onesnaževala v površinske ali podzemne vode, za katero je treba pridobiti okoljevarstveno dovoljenje po tem zakonu, imate napravo, ki povzroča onesnaževanje okolja z emisijami določenih snovi v zrak in za katero je treba pridobiti okoljevarstveno dovoljenje po tem zakonu, proizvajate, uporabljate, skladiščenje, predelavo, polnjenje, izpust v okolje ali prevoz ali prenos znotraj naprave ali obrata nevarnih snovi ali zmesi po predpisih o kemikalijah, fitofarmacevtskih sredstev po predpisih o fitofarmacevtskih sredstvih in biocidnih proizvodov po predpisih o biocidnih proizvodih ali odvzemate in zajezujete vode, za katero je predpisana pridobitev vodne pravice po predpisih o vodah (2. odstavek 161. Člena ZVO-2), morate najkasneje v 18 mesecih po uveljavitvi ZVO-2 (13.10.2023) zavarovati svojo odgovornost za nastanek okoljske škode. Povzročitelj obremenitve mora zavarovati svojo odgovornost za nastanek okoljske škode zaradi povzročitve nenadnega onesnaženja, iz katere se krijejo stroški analiziranja in spremljanja emisije onesnaževal v okolje, čiščenja onesnaženega dela okolja in oddajo nastalih odpadkov osebam iz 25. člena tega zakona. Višina zavarovalne vsote mora biti sklenjena za višino 100.000,00 eurov, če ima povzročitelj obremenitve iz prvega odstavka tega člena letne prihodke do 2.000.000,00 eurov, v višini 200.000,00 eurov, če ima povzročitelj obremenitve iz prvega odstavka tega člena letne prihodke do 10.000.000,00 eurov in v višini 250.000,00 eurov, če ima povzročitelj obremenitve iz prvega odstavka tega člena letne prihodke, ki so večji od 10.000.000,00 eurov. Povzročitelj obremenitve mora dokazilo o zavarovanju svoje odgovornosti za nastanek okoljske škode zaradi povzročitve nenadnega onesnaženja predložiti pristojnemu inšpektorju na njegovo zahtevo.
Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja