Košarica

Novo za naročnike paketa OPTIMUM: e-obveščanje Preizkusite zdaj >>

[email protected] | 02 250 18 00

1. točka prvega odstavka 95. člena ZJN-3: spremembe, ki so vnaprej predvidene v dokumentaciji v zvezi z oddajo javnega naročila

ZJN-3 v 1. točki prvega odstavka 95. člena določa, da se lahko pogodba o izvedbi javnega naročila in okvirni sporazum spremenita brez novega postopka javnega naročanja »če je sprememba, ne glede na njeno denarno vrednost, predvidena v prvotni dokumentaciji v zvezi z oddajo javnega naročila v jasnih, natančnih in nedvoumnih določbah o reviziji, ki lahko vključujejo določbe o reviziji cen, ali opcijah. V takih določbah morajo biti navedeni obseg in vrsta možnih sprememb ali opcij ter pogoji, pod katerimi se lahko uporabijo, ne smejo pa biti predvidene spremembe ali opcije, ki bi spremenile splošno naravo pogodbe o izvedbi javnega naročila ali okvirnega sporazuma«. V takšnem primeru, ko je sprememba pogodbe predvidena v jasnih, natančnih in nedvoumnih določbah pogodbe, vse spremembe v skladu s temi določbami na splošno ne predstavljajo nove pogodbe, ampak dejansko pomenijo izvajanje obstoječe pogodbe.

Navedeno pravilo je povzeto po določbah direktiv in ima svoj izvor v sodni praksi Sodišča EU, ki dopustnost spremembe pogodbe pogojuje z dejstvom, da gre za spremembo, ki je bila predvidena v dokumentaciji v zvezi z oddajo javnega naročila na način, ki vnaprej določa podrobne pogoje za takšno spremembo. Tako je na primer Sodišče EU že v sodbi v zadevi C-496/99 P iz leta 2004 (CAS Succhi di Frutta) odločilo, da če bi naročnik želel iz posebnih razlogov spremeniti nekatere pogoje javnega naročila po tem, ko je izbrani ponudnik že podpisal pogodbo, mora biti takšna možnost vnaprej izrecno predvidena in s tem v zvezi vnaprej določena ustrezna podrobnejša pravila tako, da so vsi potencialni ponudniki, ki se zanimajo za sodelovanje v postopku oddaje javnega naročila, že od samega začetka seznanjeni s to možnostjo in so torej v enakovrednem položaju pri oblikovanju svojih ponudb.[1] V zadevi C-454/06 (pressetext Nachrichtenagentur) je Sodišče EU zapisalo, da se sprememba pogodbe lahko šteje za bistveno v primeru, če spreminja ekonomsko ravnovesje pogodbe v prid ponudniku, ki mu je bilo dodeljeno naročilo, na način, ki ni bil predviden v pogojih prvotnega naročila. V isti zadevi je opozorilo tudi, da je treba nadomestitev sopogodbenika, kateremu je naročnik prvotno dodelil naročilo, z novim sopogodbenikom, načeloma šteti za spremembo enega od bistvenih pogojev zadevnega javnega naročila, razen če je bila ta nadomestitev predvidena v pogojih prvotnega naročila.[2] Podobno je sodišče odločilo tudi v zadevi C-549/14 (Finn Frogne), kjer je zapisalo (osnovno pravilo), da po oddaji javnega naročila pogodbe načeloma ni dovoljeno bistveno spremeniti z dogovorom med naročnikom in izbranim ponudnikom, ampak je treba izvesti nov postopek za oddajo tako spremenjenega naročila ter da bi bilo lahko drugače (izjema) le, če bi takšno spremembo vsebovale že določbe prvotnega naročila.[3] Še več: v zadevi C-91/08 (Wall), ki je sicer obravnavala koncesijsko razmerje, je Sodišče EU opozorilo, da je lahko v določenih okoliščinah znatna sprememba pogodbe nedopustna (in torej zahteva sklenitev nove pogodbe), ne glede na to, ali je bila možnost spremembe predvidena v dokumentaciji v zvezi z oddajo javnega naročila ali ne.